Zdeňka Míchalová, Panský dům čp. 473 - Slavonice, zaniklý průchod, Renesanční a manýristické štukatérství v Čechách a na Moravě (online databáze), https://stuky.upce.cz/node/647, vyhledáno 28. 4. 2024.
Panský dům čp. 473 - Slavonice, zaniklý průchod(č. 647)
sklípkové klenby s otiskovaným dekorem a taženými profily
zaniklý průchod mezi panským domem a farním kostelem
Slavonice, bývalý panský dům před přestavbou, po 1880 (soukromá sbírka)
Dům postavený okolo poloviny 16. století jako příležitostné sídlo vrchnosti obsahoval složitou sklípkovou klenbu se štukovými dekorativními prvky. Klenba zanikla na konci 19. století, když na místě domu vznikla škola.
The house, built around the middle of the 16th century as an occasional residence of the nobility, contained a complex diamond vault with stucco decorative elements. The vault was destroyed at the end of the 19th century, when a school was built on the site of the house.
Jihočeský Jindřichův HradecSlavonice
nám. Míru 473Slavonice
2. polovina 16. století (?) 1550 to 1600
tažené profily, otiskované prvky
bez úprav
Nelze posoudit

Bývalý panský dům zanikl na konci 19. století, kdy byl nahrazen historizující novostavbou školy (1898), při stavbě byly využity některé prvky z původního domu (např. sloupy loubí).

Slavonice, bývalý panský dům, zaniklý průchod mezi panským domem a farním kostelem, po 1880 (soukromá sbírka)
Slavonice, současná podoba školy v místech někdejšího panského domu (Šimon Antoš, červenec 2019)
Současná plánová dokumentace
Slavonice, bývalý panský dům, rekonstrukce půdorysu klenby panského domu (Milada a Radovi, Kniha o sklípkových klenbách, s. 198)

Vlastimil Dražan, Gotický a renesanční dům z jižních Čech a Moravy, Zprávy památkové péče 10, č. 5, 1950, s. 140–143.

Milada Radová – Oldřich Rada, Mistr Leopold Estreicher a jeho slavonická stavební dílna, Umění XVIII, č 4, 1970, s. 358–365.

Milada Radová – Oldřich Rada, Kniha o sklípkových klenbách, Praha 1998, s. 198–199.

Zdeňka Míchalová, Měšťané, umělci, řemeslníci. Výtvarná kultura v Telči a Slavonicích v době renesance, Brno 2020, s. 41–43.

Odkazy

Veduta města Slavonic z roku 1729 zachycující renesanční podobu někdejšího panského domu: http://www.veduty.cz/veduty/permalink?xid=a1734ee8017b784515538d030a7ac0...

Panský dům čp. 473 - Slavonice obsahuje tato díla: